Sondaj Makine Çeşitleri

  • Darbeli sondaj 
  • Rötarı sondaj
  • Havalı sondaj

Darbeli sondaj
Darbeli sondaj makineleri dağlık kayalık bölgeler için uygundur. İsmindende anlaşıldığı gibi darbe yaparak çalışır. Makine bir kütleyi zemine vurarak deler. Avantajı vurarak deldiği için etrafındaki ufak sularıda haznesine toplar ve suyun miktarını artırır. Devantajı kumluk bölgelerde çalışma imkanı zordur. Vurarak deldiği için kuyuda göçme yapar. Göçme yapan kuyuda demir kılıf dediğimiz dairesel çapı 30,32 olan 4 ml kalınlığında demir borudur. Eğer kumluk bölgelerde darbeli sondaj tercih edilirse maliyet yükseklir buda tercih edilmez.

Rötarı Sondaj
Rötarı olarak adlandırılan makineler kumluk zeminler için uygun olanıdır. Dönerek deldiği için göçme tehlikesi çok azdır. Bu sondaj türü dağlık bölgelerde kullanılmaktadır.

Havalı Sondaj
Basınçlı hava ve köpük yardımı ile her türlü taş, kaya, toprağı delebilen makine türüdür. Genelde çok sert yerlerde tercih edilir. Maliyet olarak diğer sondaj fiyatlarından daha yüksek maliyetlidir. Ve diğer makinelere kıyasla daha güçlüdür. Örneğin diğer sondaj makineleri günlük 10 mt ile 40 mt arası kazabiliyorsa havalı makineler 100 ile 150 mt günlük kazabilir.

Anahtar Kelimeler:

One Comment:

  1. Bana burdan bır iletışım numarası atarsanız sevınırım sondaj ekıpmanları ile ilgili görüşmek istiyorum

    00 249 90 170 0569
    Sudan numaram
    Watsapim

Bir yanıt yazın